Záněty uší a souvislosti s psychikou a jídelníčkem

17.02.2025

Záněty uší jsou u dětí poměrně častým onemocněním, které může být bolestivé a nepříjemné. Kromě klasických infekčních příčin je důležité podívat se také na psychosomatické souvislosti, které mohou hrát důležitou roli v opakovaných zánětech.

Z pohledu psychosomatiky opakované záněty uší mohou souviset s potlačovanými emocemi, stresem nebo rodinnými vztahy. Děti, které trpí těmito obtížemi, mohou být citlivé na konflikty ve svém okolí, napětí doma nebo ve škole či nedostatek pozornosti a porozumění. Uši symbolicky představují schopnost slyšet a vnímat okolní svět. Pokud dítě čelí situacím a slovním projevům, které jsou pro něj zatěžující (konflikty, kritika, stěžování si a podobně), může se to projevit právě prostřednictvím potíží se sluchem či zánětem uší.

Jak se v praxi ukazuje, zdravotní potíže dětí mohou souviset také s oslabenými osobními hranicemi jejich rodičů. Možná jste již četli příběh maminky chlapce, u kterého opakované záněty uší vymizely poté, kdy se jeho maminka rozhodla změnit zaměstnání a odejít z prostředí, které ji psychicky vyčerpávalo. Stres rodičů totiž děti velmi dobře vnímají. I proto je tak důležité, aby byli rodiče dětí ochotní na sobě pracovat, pečovat o své zdraví a psychickou pohodu, dělat potřebné změny a říkat ne situacím, které je nepřiměřeně zatěžují.

Vliv zahleňujících a ochlazujících potravin

Klíčovou roli v celkovém zdraví hraje také strava. Existují potraviny, které podporují tvorbu zánětu v těle a mohou přispívat k opakovaným infekcím dýchacích cest i středoušní dutiny. Mezi takové patří:

  • Mléko a mléčné výrobky (zvláště kravské mléko)

  • Lepek, bílá mouka a výrobky z ní

  • Cukr a sladkosti

  • Tropické ovoce

  • Průmyslově zpracované potraviny

Ochlazující potraviny, jako je syrová zelenina, studené nápoje či mléčné výrobky, mohou oslabovat zažívání a podporovat hromadění vlhkosti a hlenu v těle. To pak vytváří ideální podmínky pro množení bakterií a virů.

Jak pomoci změnou jídelníčku

Pro podporu zdraví uší je vhodné se zejména v zimním období zaměřit na potraviny, které posilují imunitu, omezují tvorbu hlenu a mají pro tělo zahřívající účinek. Například:

  • teplé polévky (čerstvé vývary, zeleninové polévky),

  • celozrnné obiloviny (rýže natural, jáhly, pohanka, slzovka),

  • kořenová zelenina (mrkev, petržel, dýně),

  • přirozeně fermentované potraviny (kysané zelí, kimchi),

  • z koření například zázvor a kurkuma.

Úprava jídelníčku může pomoci nejen ke snížení zánětů, ale i k celkovému posílení imunity dítěte. Kromě stravy je důležité věnovat pozornost psychické pohodě dítěte a jeho vztahům s okolím. Pokud se dítě cítí v bezpečí a má možnost vyjadřovat své emoce, může to mít pozitivní vliv na jeho zdraví jako celek.


Tématy spojenými s péčí o zdraví a prevencí onemocnění u dětí i dospělých se zabýváme na sezeních Fen kineziologie Esence. Svůj termín si můžete rezervovat tady: 

Přeji Vám krásné dny a těším se na setkání 🍀

Danka